O przedszkolu‎ > ‎Sprawozdania‎ > ‎

Sprawozdanie z balu karnawałowego 2020

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Dla naszych przedszkolaków jest to dzień niezwykły, wyczekiwany. Zabawa karnawałowa jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było w sobotę 15 lutego br., gdzie w naszym przedszkolu odbył się wielki bal karnawałowy w stylu cyrkowym. Podobnie jak w ubiegłym roku bal odbył się jednego dnia, aczkolwiek został podzielony na dwie tury czasowe. 

Sala balowa wypełniona kolorowymi balonami i chustami animacyjnymi sprawiły, że można było poczuć się jak w cyrku. Zwłaszcza, że  tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dekoracja sali, o którą zadbali pracownicy przedszkola wprowadziła w radosny nastrój oraz zachęcała wszystkich do wesołej zabawy, a do niej zaprosili nas Siostra Dyrektor Marta Urszula Pankowska oraz prowadzący bal Pan Dariusz Grabowski. Bal karnawałowy rozpoczął się katolickim powitaniem Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus oraz uroczystym otwarciem przez Siostrę Dyrektor. Następnie zaproszono wszystkich uczestników do tradycyjnego poloneza.

Dzieci z rodzicami przebrani w stylu cyrkowym, wcielili się w różne postacie, a w szczególności można było spotkać wielu klaunów. Ponadto na naszym balu pojawiły się zwierzęta z cyrkowej zagrody. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami z wielką ochotą rozpoczęli tańce. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów tj. Kaczuszki, Miłość w Zakopanem, Lambada, Sofia i wielu innych granych i śpiewanych przez Pana Sylwestra Wentk oraz Pana Roberta Korwel wesoło się bawili. Tradycyjnie na naszym balu mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalny pokaz gry na bębnach w wykonaniu Pana Roberta. Gościliśmy na balu absolwentów przedszkola – Olę i Oliwiera, którzy zaprezentowali nam układy taneczne tj. walc wiedeński, samba, cza-cza oraz jive. Oczywiście przyszli przygotowani przez Panią Karolinę Linowską ze Szkoły Tańca Bailamos, która później zaprosiła wszystkich uczestników balu do zatańczenia różnych układów tanecznych. 

Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Prowadzący bal urozmaicał czas ciekawymi konkursami tj. Prezentacja strojów karnawałowych, Wyścigi, Rodzina klaunów, Żonglerzy, Po linie, Ryk lwa. Jury wybierało i nagradzało zwycięzców oraz przegranych wspaniałymi nagrodami. 

W konkursie na najciekawszy strój w I turze zwyciężyła rodzina za strój Murzynów, drugie miejsce zajęła rodzina za strój Siłaczy, a trzecie miejsce zajęła rodzina prezentująca się w roli Cyrkowców. Na wyróżnienie zasłużyły rodziny, które przebrały się za: Mimów, Klaunów, Lwa i królika oraz za Czarnych łabędzi. Natomiast w II turze zwyciężyła rodzina za strój Koni, drugie miejsce zajęła rodzina za strój Akrobatów, a na trzecim miejscu znalazła się rodzina przebrana za Iluzjonistów. Na wyróżnienie w tej turze zasłużyły rodziny, które przebrały się za: Zebry, Klaunów, Mimów, Księżniczkę i siłacza. Zwycięskie rodziny otrzymały ciekawe nagrody.

Drugim konkursem, który odbył się na balu był konkurs pt. Wyścigi, w którym brali udział rodzic z dzieckiem. Polegał on na obiegnięciu dookoła chusty i powrót do swojej pary. Rodzic z dzieckiem obiegali chustę naprzemiennie. Osoba, która dotarła ostatnia do swojej pary odpadła z konkursu otrzymując nagrodę pocieszenia. Rodzic z dzieckiem, którzy zwyciężyli otrzymali nagrodę główną. 

Rodzina klaunów to trzeci konkurs, który pojawił się na balu. W tym konkursie brały udział 4 rodziny, których zadaniem było odegranie sceny tj. Śliska podłoga, Wyznanie miłości, Pompowanie balonika, Zakładanie butów. Animator przydzielił każdej rodzinie jedną ze scen do odegrania. Zarówno w I jak i w II turze wygrała rodzina, która prezentowała scenę pt. Wyznanie miłości. Te rodziny otrzymały nagrodę główną, a pozostałe dostały nagrodę pocieszenia. 

Następnym konkursem na balu był konkurs pt. Żonglerzy, który rozegrano w dwóch kategoriach: dorosłej oraz dziecięcej. Tym razem uczestnicy żonglowali kolorowymi piłkami. Osoba, która żonglowała najciekawiej i najdłużej otrzymała nagrodę główną. Natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrodę pocieszenia. 

Atrakcyjnym konkursem okazała się zabawa pt. Po linie, którą również rozegrano w dwóch kategoriach: dorosłej oraz dziecięcej. Zabawa polegała na przejściu z parasolką po odwróconych ławeczkach. Zarówno w kategorii dorosłej jak i dziecięcej zwyciężyła osoba, która przeszła samodzielnie, a przy tym wykonując jakiś gest. Dorośli i dzieci, którzy brali udział w tej zabawie otrzymali upominki jako nagrodę pocieszenia. 

Głośnym, a zarazem ciekawym konkursem okazał się konkurs pt. Ryk lwa. Brały w nim udział 4 rodziny. Zadaniem dorosłych i dzieci było wydanie odgłosu lwa. Jury wybrało rodzica i dziecko, którzy zasłużyli na nagrodę główną (karmę dla kota), a reszta uczestników otrzymała nagrodę pocieszenia. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pt. Koło fortuny, który odbył się na koniec balu karnawałowego. Dorośli i dzieci mieli niepowtarzalną okazję zakręcić kołem, które wyznaczało rodzaj nagrody tj. maskotki lub lizaka. 

Punktem kulminacyjnym był wybór Króla i Królowej balu karnawałowego w kategorii dorosłej oraz dziecięcej. W I turze w kategorii dorosłej Królem i Królową balu została rodzina w stroju Klauna i Akrobatki. Natomiast w kategorii dziecięcej zwycięzcami zostali: chłopiec w stroju Pirata z grupy Puchatków oraz dziewczynka w stroju Kota z grupy Smerfów. 

W II turze w kategorii dorosłej Królem i Królową została rodzina w stroju Klaunów. W kategorii dziecięcej zwycięzcami zostali: chłopiec w stroju Dinozaura z grupy Elfów oraz dziewczynka w stroju Baletnicy z grupy Kangurków. Zwycięzcy wykonali piękny taniec oraz otrzymali wspaniałe nagrody. 

Warto dodać, że podczas balu mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków i przekąsek przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków oraz pysznych hot-dogów i bigosu przyrządzonych przez osoby pracujące w przedszkolnej kuchni. 
Na zabawie była także okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w stroju karnawałowym przez fotografa Pana Marka Demczuka. Podczas balu Pan Wojciech Radziun kręcił film z tej wspaniałej zabawy (link do filmu otrzyma każdy zainteresowany rodzic). Na naszym balu emocji, radości 
i uśmiechów było co nie miara, dlatego z pewnością będzie miło wspominać radosną zabawę, której niestety czas dobiegł końca.

Zgodnie z naszą przedszkolną tradycją uroczyste zakończenie balu nastąpiło poprzez utworzenie wspólnego kręgu i zaśpiewanie piosenki pt. Zapada zmrok.
Z pewnością wspomnienia z balu karnawałowego zostaną na długo w naszej pamięci. 

Opracowała: Paulina Blok