04.06.2020 Czwartek

Witajcie kochane  dzieci.

1. Dzisiaj zapraszam Was do zabawy w Indian. Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś. O nich opowiada piosenka pt. „Indiański taniec”, którą znajdziecie pod adresem:

2. Dawni Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Zapraszam Was do wykonania indiańskiego pióropusza (załącznik). Szczegółową instrukcję znajdziecie w załączniku. Dobrej zabawy.

3. A teraz zabawa logopedyczna dla  Indian „Szeke, szeke” – ćwiczymy narządy mowy

Na górze - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" na górze)
Na dole - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" na dole)
Na prawo - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" z prawej strony)
Na lewo - szeke, szeke. (robimy rękami "młynek" z lewej strony)
Okrzyk indiański – głośne wymawianie głoski „a” z jednoczesnym uderzaniem dłonią o usta.

4. Zabawa „Jak Indianie”. Tym razem potrzebne będą tam-tamy, lub po prostu bębenek oraz obrazki  (załącznik) przedstawiające  bizona, niedźwiedzia, orła, mustanga (konia), tipi (domek) oraz małych Indian. Do zabawy zaproście rodzeństwo lub dorosłych. Jedna osoba wystukuje rytm, a pozostałe będą maszerować, biegać, podskakiwać  w zależności od rytmu; na przerwę wykonują zadanie np.
  • gdy pokazujemy obrazek bizona – dzieci tupią nogami,
  • gdy pokazujemy obrazek niedźwiedzia – masują się po brzuszkach
  • gdy pokazujemy cień mustanga – dzieci kląskają językami,
  • gdy pokazujemy tipi – dzieci kucają, a z dłoni robią daszek nad głowami,
  • gdy pokazujemy Indian – wydają indiańskie okrzyki,
  • gdy pokazujemy orła – machają skrzydłami.

5. Na zakończenie zapraszam do pokolorowania obrazka przedstawiającego Indianina. A może Wam uda się zrobić w domu tipi i pobawić w Indian? Dobrej zabawy ;)